Tekmovanja se je v soboto, 15. 3. 2026, udeležila tudi naša ekipa, Smarti robotki. Pomerili so se s tremi ekipami iz Srbije, dvema iz Hrvaške, ene iz Črne gore in s 23 ekipami iz Slovenije, ki so se na državno tekmovanje uvrstile po uspešnem nastopu na regijskem tekmovanju. V letošnji sezoni je skupaj tekmovalo 140 ekip iz štirih držav. Naša ekipa se je zavzeto pripravljala že od meseca septembra. Pomembna je bila zasnova robota, strategija misij, ki jih robot opravlja na robotski mizi ter funkcionalnost nastavkov, ki jih robot potrebuje, da misijo opravi. Tekmovanje je sestavljeno tudi iz dela na inovacijskem projektu, ki smo ga leto še posebno dobro opravili, kajti izdelali smo avtonomni dron, , ki smo ga poimenovali Sharky bot. Naš avtonomen morski robot bo v realnem času zbiral in posredoval dragocene podatke iz različnih slojev oceana, pri čemer bo umetna inteligenca igrala pomembno vlogo. V najvišjih plasteh bo beležil GPS pozicijo, hitrost morskih tokov ter temperaturo vode. V srednjih globinah bo meril slanost, tlak in spremljal gibanje morskih tokov. Najgloblje bo delovala sonda, ki bo natančno določala globino ter hkrati zajemala videoposnetke, katere bo umetna inteligenca obdelovala z uporabo nevronskih mrež za prepoznavanje podvodnih vrst, raziskovanje rib in drugih morskih živali. Naš AI model se bo natančno učil iz teh podatkov, kar bo omogočilo natančnejše in hitrejše prepoznavanje vrst ter analiziranje ekosistemov. Ti podatki bodo ključni za raziskovanje oceanov, spremljanje podnebnih sprememb in podporo različnim znanstvenim ter gospodarskim dejavnostim. Ta prototip je izdelan in ga je možno uporabiti. Na tekmovanju nas je obiskala inženirka leta, Rebeka Koprivšek Leskovar, ki je prepoznala velik potencial našega izdelka. Še posebno, ker je programersko podprt in je delujoč. Tudi predstavnice Zavoda YouSea za ohranjanje biodiverzitete morja želijo v prihodnosti sodelovati z nami. Po videnem smo imeli najbolj dovršeno izdelan projekt.
Veseli smo, da so se člani naše ekipe veliko naučili. Pridobili so znanje s področja umetne inteligence, izdelave 3D modela, povezovanje in programiranje enot (motorčkov, kontrolnega računalnika, GPS.ja, navigacijskih anten in starlinka).
Domov smo se vrnili s srebno medaljo, polni novih spoznaj in z željo, da se v prihodnje zopet udeležimo podobnega tekmovanja.
Našo ekipo so zastopali:
Ana Pirc – koordinatorka pri projektu (skrb za dokumentacijo, video gradiva, objave)
Domen Zupančič- pomočnik programerja
Anže Rojc- konstruktor robota, plovila
Urban Iskra- konstruktor robota, plovila
Maj Jefim – programer aplikacije
Tevž Jefim – konstruktor plovila
Nejc Miklavčič – programer
Žiga Novak – programer
Za celoten potek in mentorstvo sva skrbela: Dejan Jefim in Helena Smrke