PROGRAM DELA PROJEKTA „RASTOČA KNJIGA“
Rastoča knjiga je več kot knjiga;
je skrinja narodne zaveze;
je duh, ki se nad časom dviga;
je zvezda stalnica: ljubezen.
Tone Pavček
Opis projekta
Rastoča knjiga je vseslovenski kulturni in izobraževalni projekt. Društvo Rastoča knjiga je bilo ustanovljeno na prehodu v novo tisočletje. Idejni oče je dr. Janez Gabrijelčič. Častni pokrovitelj je postal Državni svet. Ime „Rastoča knjiga” pomeni število knjig, ki smo jih prebrali; znanje, ki smo ga pridobili; razmišljanje … Ne gre le za knjigo, ampak za znanje v kakršnikoli obliki – v knjigi, na spletu, v glavi … Namen društva je poudarjanje vrednot in etične drže, s pomočjo katerih smo obstali kot narod. To rast simbolizira kip Deklice z Rastočo knjigo, ki stoji v Župančičevi jami tik ob Navju v Ljubljani. Vsako leto se dvigne za dva centimetra, na njenem podstavku se pojavi nov verz slovenske pesnice ali pesnika oziroma stavek pisateljice ali pisatelja. Projekt poteka v večjih in manjših krajih po Sloveniji, v šolah, občinskih središčih, krajevnih skupnostih, knjižnicah. Osnovna ideja je, da se ugotovi, kdo so ljudje, ki so izstopajoči v lokalnem okolju, ki so prispevali in še vedno prispevajo k razvoju kraja, kulture, športa …
Osnovna šola Žužemberk skupaj z Vrtcem sodeluje v projektu tretje šolsko leto. Vsako šolsko leto bomo dodali ploščico z vrednoto, kateri se bomo posvetili.
Cilji:
– zavestno razvijanje in vzpodbujanje vrednot;
– zavedanje pomena jezika in kulture za obstoj in razvoj naroda;
– vzpodbujanje narodne zavesti in domoljubja;
– razvijanje kritičnega mišljenja;
– osebna rast;
– zavedanje pomena posameznikov, ki so/prispevajo k razvoju lokalne skupnosti.
Vrednota, ki ji bomo sledili v letošnjem šolskem letu, je sodelovanje. Sodelovanje na osebni ravni, sodelovanje med oddelčnimi skupnostmi in sodelovanje z lokalno skupnostjo, društvi. Projekt se izvaja tudi Vrtcu Sonček Žužemberk in enoti Medo na Dvoru.
- Sodelovanje na osebni ravni: vsak učenec se trudi, da obiskuje dopolnilni, dodatni pouk in se po svojih zmožnostih udeležuje športnih in tekmovanj v znanju.
- Sodelovanje znotraj oddelčne skupnosti: nudenje medsebojne učne pomoči, skrb za bolne sošolce, skupno urejanje okolice šole, skrb za krmljenje ptic pozimi …
- Sodelovanje med oddelčnimi skupnostmi: izoblikujejo se prijateljski razredi, med katerimi poteka:
– nudenje učne pomoči,
– skupno branje zgodb,
– športne igre,
– izdelava izdelkov za božično tržnico,
– tekmovanje za najlepše urejeno učilnico,
– tekmovanje v obiskovanju knjižnice,
– novoletno-božično praznovanje,
– pustovanje,
– skupno Prešernovanje.
- Sodelovanje z lokalno in širšo skupnostjo: Rdeči križ, Društvo kmečkih žena, Kulturno društvo, PGD Žužemberk …
Žužemberk, oktober 2024 Pripravila: Nataša Škrbe